Historická kola v Indii?

J. Bejšovec - Výstavy s nádechem nostalgie

Jan Bejšovec – fotograf, kamarád a po mnoho let nepřehlédnutelný předseda Českého klubu velocipedistů 1880. Všechny jeho komorní výstavy s tématikou historických kol budí velký zájem. Podívejte se na pár fotografií a pochopíte proč.

Jan Bejšovec

Závodní kola 1900 - 1960

Alcyon - Francie, cca 1915

Horer - Francie, cca 1915

 

Unikátní sbírka fotografií „Závodníci před 1900“

Každá fotografie, pokud je na ní jízdní kolo a byla pořízena před rokem 1900, je velmi vzácná. Závodníci jsou vyhledáváni a ceněni mnohem více. Unikátní kolekce jezdců i se jmény a jejich stroji.

Závodníci okolo 1900

Fantastická atmosféra závodů za vodiči

Závody za motorovými vodiči byly obrovským lákadlem pro diváky. Jednak jezdili velmi rychle ale hlavně burácení motorů mělo nezapomenutelnou atmosféru pro všechny věkové kategorie.

Kola a motocykly

Toon Luijbregts - jeden z „krásných bláznů“ mezi koly

Toon Luijbregts  

* Valkenswaard, 15 december 1934 Valkenswaard, 17 februari 2012

Velorama muzeum hledá pedál pro Michaux & Cie.

Přátelé,

Národní holandské muzeum VELORAMA v Nijmegenu v Holandsku hledá levý pedál pro velocipéd Michaux & Cie. Pokud někdo má takový na prodej či výměnu (pochopitelně případně celý pár) ať nás laskavě kontaktuje.

Možno i přímo na majitele muzea:   info@velorama.nl

Děkujeme mnohokrát.

Pedál pro Michaux & Cie.

FAVORIT Rokycany

Kola Favorit v akci

Kola Favorit

Nová kniha: Claude REYNAUD –L´ére du Grand Bi en france1870 - 1890

Fantastická kniha převážně o vysokých kolech. Limitovaná série.

Nová kniha: Claude REYNAUD

 

 

Sběratelovy rozmary „ČÁST 2“ – pohlednice

Na vývoji pohlednice se podílela řada činů a událostí a jen těžko lze stanovit přesné datum vzniku. Pohlednice složitě vznikala 15 let, od roku 1870 do roku 1885. Skutečná pohlednice však vznikla až postupným vývojem a přetvářením korespondenčního lístku, který byl navržen do prodeje a poštovního provozu poprvé na světě na našem území v rámci Rakouska-Uherska dne 1. října 1869.

Jako první se k této myšlence připojilo již následující rok v březnu Německo a pak již rychle následovaly další státy. Vzápětí se začaly objevovat korespondenční lístky s různými přítisky – obchodními nabídkami zboží, dekoracemi po okrajích apod. Dodnes není známo kdo  a kde natiskl první obrázek na korespondenční lístek, ale je jisté, že to bylo během roku 1870.

Zlatý věk pohlednice, označovaný též jako „klasické období“ nastal po roce 1896 a trval přibližně do roku 1905. Pohlednice sloužily dobře zejména v těch oblastech, kde se fádní úřední lístek nehodil. V milostné korespondenci, ke vzájemným blahopřáním a gratulacím.

Žánrové pohlednice s jízdním kolem byly poměrně oblíbené, ale ve srovnání s místopisnými pohlednicemi naprosto řídce používané a tedy velmi vzácné. Jen pro přehlednost a větší poutavost si je dovolujeme rozdělit do více skupin:

1.       LITOGRAFIE

Litografická pohlednice se po roce 1890 získala velikou oblibu zejména pro svou zdobnost. Používal se také světlotisk, knihtisk a jiné techniky. Litografické obrázky, často i vícezáběrové, s dokreslenými motivy a graficky upravenými nápisy patří k nejdekorativnějším.

Pohlednice - LITOGRAFIE