O firmě Robert Štěrba

„Nebývá zvykem, aby vstupní stánku webové prezentace psal novinář. Asi si logicky položíte otázku - proč? Proč má nezávislý novinář specializovaného cyklistického časopisu psát o jednom pražském obchodě s jízdními koly? - ačkoli je třeba dodat, že Štěrba je i značka zakázkových silničních speciálů.

Odpověď na tuto otázku je zcela prostá a jednoduchá - protože o to byla naše redakce požádána. Přesto tak činíme velmi rádi. Robert Štěrba zakladatel a majitel firmy, je bezesporu jednou z nejzajímavějších postav ve své branži, svojí filosofií a charismatem ovlivnil zrod a vývoj trhu s jízdními koly u nás. Jeho životní osud zní jako hodně zajímavý příběh a určitě stojí za pozornost.

Ti, kdo se v cyklistice pohybují trochu déle, Roberta znají velice dobře. Někdy v 80tých letech patřil k našim nejlepším závodníkům. Je pětinásobným mistrem republiky a bronzovým medailistou z mistrovství světa na dráze. Závodil v týmu Dukly Praha, kde pod vedením trenéra Vršeckého dosáhla titulů světových šampionů celá řada vynikajících závodníků jako Trčka, Soukup, Černý nebo Buchta. Nakonec z pražské Dukly se rekrutuje mnoho dalších postav českého velobyznysu - Vokolek, Bareš, Pek, "Toďa"Černý, Konárek a další. V tomto klubu působila také polovina z naší redakční čtveřice. Ke konci své závodní činnosti jezdí na vlastí pěst kvůli názorovým rozdílům s vedením Dukly i reprezentace. Jeden rok pracuje jako číšník v pohostinství, pak se opět vrací k závodní cyklistice a dokonce až do státní reprezentace.

Po ukončení své aktivní kariéry se Robert Štěrba nějaký čas protlouká jako mechanik reprezentace. Když se s blížícím pádem komunistické totality zvyšují možnosti vycestování, nelení a odjíždí za lukrativnější prací a novými zkušenostmi do zahraničí. Potkává se s Bobem Štíchou, který je jedním z nejslavnějších konstruktérů kol na světě a má svoji firmu a značku ve Švýcarsku. Posléze nastupuje u firmy Molk - Stans u Lucernu, kde se učí zakázkové ruční výrobě závodních speciálů. Již po krátké době je mu svěřena celá část výroby rámů. Sám stavěl například dráhový speciál pro jednu z největších postav dráhové cyklistiky, mistra světa Švýcara Urse Freulera. Učí se zde rámy nejen letovat, ale i opracovávat, lakovat a designovat vůbec. Jeho učitelem a lakýrnickým mistrem je přitom člověk, který dnes "stříká"rámy pro Colnago. V těchto revolučních časech získává též cenné zkušenosti v podnikatelském know-how. Je nasnadě, že po návratu do Čech zakládá vlastní značku a začíná stavět kola pod vlastním jménem. Jeho dílna je v suterénu jednoho rodinného domu v Praze v Podolí. Přestože pracuje zásadně sám, brzy získává vynikající jméno, jak mezi závodníky, tak i zkušenými zájmovými jezdci, a jeho kola jsou dodnes pojmem a synonymem špičkové kvality.

Dílny

Po několika letech tvrdé práce stál před zásadním rozhodnutím, zda se i nadále věnovat jen stavbě speciálních závodních kol nebo se více opřít o samotné obchodování. Rozhodne se pro širší podnikání a otevírá cyklistický obchod v pražských Nuslích. Na rozdíl od mnoha svých kolegů, kteří zůstali věrní jen stavbě kol nebo naopak - vrhli se do importu dovozových značek, Štěrba velmi pečlivě buduje maloobchod. Jeho jedinou importní aktivitou je dovoz italských komponentů Campagnolo. Dochází k závěru, že pouze tvorba vlastní značky znamená značně zúžený okruh zákazníků, kteří tvoří povětšinou aktivní závodníci. Stejně tak import, byť kvalitních kol, je také omezením v sortimentu s ohledem na preferenci svého dováženého zboží. Jeho filozofií je mít toho ve svém shopu co nejvíce, pokrýt maximální množství výrobců a vybudovat tak plně zásobený obchod s odborným servisem, vlastní výrobou, lakovnou, poradenstvím a nadprůměrným přístupem k zákazníkům. V této době, ať se to zdá paradoxní, se i s "konkurencí" rád dělí o své zkušenosti, zaučuje techniky, v časopisech se sportovní tematikou vychází jeho pravidelná poradna a v roce 1993 se stává jedním ze zakládajících pilířů časopisu Cykloservis, který zásobuje pochopitelně odbornými články.

Dnes s letitým odstupem, v době kdy jeho obchod slaví dvacet let na trhu, musíme říci, že to byla dobrá volba. Dopracoval se k jednomu z nejlépe zásobených obchodů v Čechách s výborným jménem a adresa v Nuslích je považována za jednu z tradičních v Čechách. Tento obchod je vyhledáván zvláště znalci a nejen z naší republiky, a to v okamžiku, kdy požadují 100 procentní servis a služby.

Galerie původní prodejny v Nuslích 1992 - 2015

Prodejny

Zákulisí specializovaného obchodu je velmi složitá věc. Ačkoli je Robert Štěrba špičkovým znalcem své profese, úspěšnost jeho práce stojí a padá se schopností sestavit co nejkvalitnější tým spolupracovníků, mechaniků a odborníků a s poskytnutím kvalitního zázemí pro jejich práci. Nakonec pro samotného zákazníka je limitujícím faktorem odbornost prodavače nebo mechanika, který se stará o jeho kolo. Toho si je celá firma Robert Štěrba a spol. vědoma, a proto se snaží zaangažovat co nejzdatnější odborníky. Celkem zde pracuje dvacet úzce specializovaných pracovníků.

Z obchodu v Nuslích ročně odjíždí na stovky nových majitelů kol různých značek od dětských až po tandemy pro zrakově postižené a Robert Štěrba veřejně přiznává jediné přání :

„Byl bych přešťastný, kdyby se ze všech stali naši stálí zákazníci a přátelé“

A přátelé, já vím, že se mu to velmi často plní.“ dodává Michal Stavrev.

Je až s podivem, že se po mnoho let o Robertovi Štěrbovi ani nevědělo, že je milovníkem historie a starých kol. Asi to nejvíce souvisí s jeho povahou a nehranou skromností. Jeho vědomosti a znalosti vyšli napovrch ve chvíli, kdy přerostly rozměry naší země. Dnes patří mezi úzkou špičku světových odborníků v oblasti historie kola, bicykly restauruje, sbírá, studuje a shání nové informace, přednáší a vydává technické články a publikace.

Většina sběratelů a odborníku se zaměřuje na určité období. Historiky můžeme s velkým zjednodušením rozdělit na dva základní tábory. Ti první se zajímají o počátky jízdního kola a techniku prvních strojů. Druhá se rekrutuje převážně z bývalých závodníků a jezdců, kteří se zajímají o závodní a sportovní cyklistiku. V mnoha zemích tyto dvě skupiny spolu vzájemně příliš nekomunikují a jejich zájmy se zdají příliš vzdálené. Robertova výjimečnost tkví v tom, že jsou mu blízké oba obory a zabývá se cyklistickým vývojem kompletně.

„Láska ke starým kolům mi otevřela dveře do světa úžasných lidí po celém světě a samotná historie vývoje kola je nádherná v tom, že přestože již byla mnohokrát popsána, tak stále není dopodrobna prozkoumána a nabízí obrovské množství nových směrů, oborů a období, které je  třeba prostudovat a popsat abychom všichni lépe porozuměli kolu současnému a filozofii jeho použití. Kolo je báječný stroj a jeho historie si zasluhuje větší propagaci a pozornost. Právě k tomuto by mohl svojí troškou přispět i tento web.“ dodává Robert Štěrba.

Fotogalerie prodejny SPOŘILOV - sídlo firmy od 2015

Prodejna Štěrba Spořilov Praha 4

Velo 1 Peleton 2 Cykloservis 1
Velo 2 Peleton 1