Phänomen – Fenomenální! (letní výstava Phänomen-Werke), Žitava – Německo +++++

Před 125 lety byly firmou Phänomen-Werke položeny základy automobilovému průmyslu v Žitavě. Cyklistický sport zde má stejně hluboké kořeny jako první „vozítka“. Z nadšení vznikaly v celém regionu cyklistické spolky. Žitava byla na přelomu století baštou cyklistických závodů. Vzácné fotografie a trofeje vypráví o skutečnosti, že se i v malých vesničkách s nadšením provozovala krasojízda na kole a řada různých podpůrných akcí propagujících cyklistiku.

Kontakt: http://www.zittau.eu/1_aktuell/pressemitteilungen/2013/pm_13_07_18c_cz.htm

137/A "Phänomen" – Fenomenální!

Výstavní katalog není jen pouhým katalogem, ale jedná se o výpravnou knihu napsanou ve dvou jazycích – česky a německy

Info: http://www.branatrojzemi.cz/page.aspx?zaz=1256-11423

137/B "Phänomen" – Fenomenální!

Průmyslová architektura v Sasku

Stavba žitavského podniku Phänomen-Werke, navržená významným architektem z Chemnitz, Erichem Basarke, patří mezi pozoruhodné příklady saské průmyslové architektury 20. let 20. století. Její budoucnost je však nejistá. Stále se pracuje na různých konceptech jejího využití. Jiní důležití svědkové industrializace již svůj nový účel nalezli.

Poutavé fotografie architektury lipského fotografa Bertrama Kobera přiblíží industriální období v Sasku. Tato výstava představí překvapivé spektrum zdařilých konceptů obnovy a nového využití průmyslové architektury ze všech koutů Saska. Rovněž však upozorní na stavby ztracené v nenávratnu.

137/C "Phänomen" – Fenomenální!