Muzeum Enzo Ferrari Modena, Itálie

Moderní muzeum je čistokrevně automobilovým muzeem. Díky spojení Enza Ferrariho a Ernesta Colnaga při vývoji a používání karbonu ve výrobě jízdních kol je značka Ferrari jako pojem vnímána i v cyklistice.

Address: Via Paolo Ferrari, 85, 41121 Modena MO, Itálie

Contacts: https://www.ferrari.com/en-EN/museums/enzo-ferrari-modena

312/A - Enzo Ferrari Modena

Spojení Ferrari a Colnago je věnována velká část nového muzea LA Collezione v italském Cambiagu otevřené koncem roku 2023.

312/B - Colnago - Ferrari

Colnago Concept 1988

Fantastický první projekt vytvořený ve spolupráci s oddělením Ferrari ingineering. Stroj se pyšnil mnohými inovativními prvky. Především rám z uhlíkových vláken se spojovacími prvky, převodovka integrovaná přímo do klik s ovládáním na rámové trubce. Speciální aerodynamická třípaprsková kola navržená Enzem Ferrarim, výsuvný představec a brzdový systém ovládaný hydraulikou. Kolo bylo navženo jako vize s výhledem do budoucnosti v roce 1988!

312/C - Colnago Concept 1988

Giro d'Italia 2012

Start páté etapy z Modeny do Fana, byl situován u nového muzea, které pro Ferrari navrhl náš  architekt Jan Kaplický. Výstavka kol a připomenutí spolupráce s Ernestem Colnagem.

Foto: Libor Matějka – RoadCycling.cz

312/D - Expo Giro d'Italia 2012

"Mezi nevzhlednými oprýskanými domy na předměstí italské Modeny, hned vedle ještě depresivnější železniční tratě, je to čiré zjevení. Jako by do nudné a ospalé čtvrti trochu omylem přistála futuristická vesmírná loď – velký žlutý kus technologie z budoucnosti.

Kdybyste se mohli vznést nad ni, možná byste ale místo lodi viděli rybu se žábrami. Nebo – a tady už přihořívá – kapotu auta s průduchy pro chlazení motoru. A pokud jste k tomu ještě z Česka a pamatujete si pražskou knihovnu Jana Kaplického, konečně vám všechno zapadne do sebe.

Jsme na severu Itálie, před námi je Museo Casa Enzo Ferrari, kde budete, pokud milujete krásná auta a architekturu jako autor tohoto textu, v sedmém nebi. Tohle futuristické muzeum zakladatele automobilky Ferrari je totiž posledním realizovaným dílem českého architekta Jana Kaplického."

Text: Pavel Kalouš – celý článek na Forbes.cz

312/D - Jan kaplický poslední projekt