Musée des Arts Forains - Paříž, Francie +++++

Na světě se dnes dochovaly jen dva kolotoče velocipedů. Jeden je ve Francii, zatímco druhý je součástí putovní sbírky historických zábavních parků. Kolotoč ve Francii sídlí v muzeu umění Museum of Arts Forains v pařížské čtvrti Bercy. Muzeum, které bylo otevřeno v roce 1996, zahrnuje pestrobarevný mix kolotočů, karnevalových atrakcí a her od 1850 do 1930. Krásně restaurované kousky shromáždil starožitník jménem Jean-Paul Favand. Jeho sbírka je jednou z největších soukromých sbírek v Evropě. Naštěstí pro nás ostatní Favand proměnil svou sbírku v muzeum, tak aby si ji mohli všichni užít. Ještě lepší je, že atrakce v jeho sbírce nejsou jen vystaveny ale jsou stále funkční. Kolotoč je podle badačů pana Thomase a Robertsona z roku 1885 i přesto že muzeum udává výrobu z roku 1897. Objeven byl v Belgie kolem roku 1940. První velocipede kolotoče se objevily kolem roku 1870 a sloužily jako škola jízdy na velocipédech a propagace jízdy obecně. A jedna důležitá informace! Zatímco francouzské kolotoče se všechny točí proti směru hodinových ručiček, tento běží ve směru hodinových ručiček, protože byl provozován ve Velké Británii, kde byl tento směr normou.

Muzeum se otevírá veřejnosti jednou ročně a dostat se dovnitř na individuální prohlídku je velmi obtížné, téměř nemožné. Po mnoha letech se nám dveře otevřely a tak se můžeme podělit.

Kontakt: http://arts-forains.com

247/A - Musée des Arts forains

Fête Paradiso

Druhý kolotoč je menší a je součástí Fête Paradiso a podobné sbírky historických atrakcí, kolotočů a různých dalších karnevalových her. Francouzi Francis Staub a Régis Masclet, vášnivý sběratelé starých karnevalových kolotočů a pouličního umění přišli s myšlenkou cestovat se svojí sbírkou po celém světě, a provozovat karnevaly známé z dávných dob. Fête Paradiso bylo otevřeno několik týdnů na různých místech převážně v USA počínaje rokem 2013.

247/B Fête Paradiso

Museum of Arts Forains

Muzeum vystavuje objekty charakteristické pro jarmarky a poutě. Rozděluje se na dočasnou expozici a stálou výstavu, která obsahuje mnoho pouťových atrakcí, jarmarečních stánků, různé souborů historických děl a 1522 samostatných předmětů. Stálá expozice se nachází ve třech sálech o celkové rozloze 5000 metrech čtverečních, které jsou tematicky rozděleny. Celý objekt je možno pronajmout pro soukromé či firemní akce a prezentace. Atmosféra je velmi mystická a zvláštní.

247/C - Musée des Arts forains

Picture 1 – Bicycle Roundabout 1875

Picture 2 – Bicycle Carousel – France

Picture 3 – Luna Part Paris 1910

Picture 4 – Velocipede carousel – patent US

Picture 5 – Hans-Erhard Lessing: Authour de Michaux – Mythes et Realitée (research 1995)

Picture 6 – Sturdy & Yong – R.I.Velocipede No. 89,700 Patented 1869 May 4

Picture 7 – L´UNIVERS ILLUSTRÉ 1870 – page 588

247/D - Carousel History

Concept 1900 -  Bike’n Roll

Firma Concept 1900 se zabývá výrobou novodobých replik historických kolotočů. Velocipede kolotoč pro více jak 40 osob ji neuniknul z hledáčku.

Kontakt: http://www.concept1900.com/en/carrousels

247/E Concept 1900

Concept 1900 - katalog

247/F Concept 1900 katalog

Jestli máte dostatek štěstí a především dostatek peněz možná si můžete pořídit skutečně vzácný sběratelský kousek.

247/G - něco pro sběratele

„Velocipede tramway“ z roku 1898 - jeden z nejvzácnějších strojů z ranného období velocipedové historie se kterými jsem se setkal.

247/H Velocipede Tramway

Pro ty kteří nemají na opravdový kolotoč doma dostatek místa.....

247/I Carousel velocipede Toy

Velocipéde pro "Caroussel", neznámý výrobce, Francie – okolo 1870

247/K Francie – okolo 1870