Industrie Museum - Chemnitz, Německo +++++

Chemnitz je velmi známé město s bohatou historií výroby jízdních kol a příslušentví k nim. Městské muzeum s uchvatnými industriálními prostory však nevydává svědectví, které bychom si přáli.

Kontakt: http://web.saechsisches-industriemuseum.com/

128 - Industrie Museum Chemnitz

Staré tovární budovy UNION v Chemnitzu v létě 2013.

128/B UNION Chemnitz

Historie cyklistického průmyslu v Chemnitzu

Harry Weinert – studie z roku 2012

Město Chemnitz a přilehlé vesnice byly kolébkou rozvoje a produkce  jízdních kol v koncem 19. století. Výroba kol a příslušenství se zastavila společně s politickou změnou v 1989/90. Snad jen středně velká společnost nedaleko Chemnitze  pokračuje v produkci kol na základech značky "Diamant", ale to je již jiná kapitola.

Začátky místního cyklistického průmyslu

Začátek produkce kol v Chemnitzu se datuje již v roce 1884. Předlohou a impulsem byly anglické designy a modely. V těchto letech dobře fungovaly různé továrny jimého zaměření a v řadě z nich byla později vyráběna vysoká kola.

Snad nejstarší záznamy z roku 1884 hovoří o Brothers Nevoigt a jejich dílně, kde začali počátkem roku 1885 s produkcí kol  pod obchodním jménem "Diamant cycle".

Téhož roku Winkelhofer / Jänicke založili "Chemnitz Velosiped Depot", který byl základem pozdější firmy "Wanderer-Werke". V roce 1895 vyrobili ve "Wanderer Werke" 10.000 kol za rok. Od roku 1901 do roku 1907 vyráběla "Wanderer Werke" i pět speciálních modelů.

Jako další v pořadí továrna "Presto Factory " si přibrala produkci kol do svého programu v roce 1897.

Podobné to bylo v závodech "Schubert & Salzer", kde byly postaveny speciálně oddělené dílny pro produkci kol. Ty pravděpodobně běželi na plné obrátky v letech 1896 až 1906. Pozdější záznamy nebyly nikdy nalezeny.

Jednoznačně nejvýznamnější výrobce kol, společnost "Spearman, Weigel & Co" používala pro své výrobky značku "Esweco". Jednalo se jen o montážní závod, neb tato firma sama žádné díly nevyráběla, jen kupovala výrobky ostatních německých firem.

Roku 1887 registrujeme začátek produkce kol v továrně na výrobu látek a pletařských závodech pana R. Dresslera v Kappelu.

V letech 1892 až 1998 jsou záznamy o výrobě kol v místní firmě "Richter & Speer".

1898 zahájení výroby kol firmou "Moritz Swoboda" .

"Presto Fahrradwerke Guenther Co. KG" založená v roce 1897 ve Tharandu vyráběla kola až do roku 1943 pod názvy "AUTO UNION" nebo "Presto company".

Novodobá historie

Během druhé světové války většina továren v Chemnitzu vyráběla kola pro armádu a továrna Diamant byla kompletně využívána jen pro výrobu zbraní. Po válce se velovýroba rozbíhala jen pomalu a  až v roce 1952 byla plně obnovena " VEB Fahrradwerke Elite Diamant" s produkcí 300.000 kol v prvním roce! Úspěchy kol Diamant, zejména na sportovním poli odstartovali "Täve" Schur a B. Eckstein svými úspěchy na mistrosví světa a jiných významných závodech. Na ně pak navázala generace východoněmeckých sportovců v letech 1970 až 1980.

Po politických změnách v roce 1989 byly továrny " VEB Fahrradwerke Elite Diamant" privatizovány a získala je švýcarská společnost vyrábějící kola Villinger, která v roce 2003 spadla pod křídla americké společnosti Trek Bicycle Corporation a ta výrobu kompletně přestěhovala do nových prostor v Hartmannsdorfu. Dnes se tam kola montují z rámů a dílů dovezených z Číny. Výrobky se prodávají pod obchodní značkou Vilinger.

Podobný osud zastihl i slavné firmy vyrábějící osvětlení pro jízdní kola  a automobily Herm. Riemann a Chemnitz-Gablenz továrnu na jízdní kola. Obě stále stojí naprosto zchátralé a rozpadající se na Fürstenstrasse jako připomínka zašlé slávy.

Tak byla postupně tradice a sláva velo výroby v Chemnitzu ztracena. Poslední známý cyklistický obchod „ VeloFranke" na Schlossstraße byl uzavřen v roce 2010. Na jeho místě se dnes nachází erotikshop…….