Expo Motus: The Prehistory of the Automobile - Museo Galileo – Itálie +++++

Motus: Prehistorie automobilu

Sen o autonomním pohybu, nezávislém na lidské a zvířecí energii, je starý jako historie lidstva. Jeho první projevy se ztrácejí ve starověku a odrážejí se v umění, poezii a literatuře.

Sezonní výstava vezme návštěvníka na ideální cestu, která začíná v Mezopotámii ve třetím tisíciletí př. n. l. a končí automobilem Karla Benze v roce 1886. Mezi tím jsou mimořádné projekty, které čas od času pramení z intuice pojmenovat je jako zlomové body v oblasti automobilismu.

Termíny výstavy   08.04.2022 – 25.09.2022

Kontakthttps://mostre.museogalileo.it/motus/en

Adresa: Museo Nazionale dell’Automobile di Torino, Corso Unità d'Italia, 40, 10126 Torino (TO), Itálie

281/A. Exposition "MOTUS" 2022

Vystavené exponáty ukazují, jak se téma „automobility“ formovalo, počínaje vynálezem kola. S rychlým rozvojem technologie od třetího století před naším letopočtem se tento sen, který byl přítomen již v kultuře starověkého Řecka, vyvinul do jasných vizí a nakonec se stal skutečností.

 

281/B. Exposition "MOTUS" 2022

Velocimano

Materiály: dřevo (topol, akácie, jilm, jasan), gesso di Bologna (barvy), plátno, kované železo, litý bronz, tvrzená kůže, rostlinné chlupy, přírodní lepidla, vařený lněný olej, barevné pigmenty, včelí vosk

V roce 1819 se v Itálii objevil nový způsob osobní dopravy zvaný „velocimano“. Jeho název je způsoben střídavým pohybem paží namísto nohou, které poháněly vstroj. Byla to tříkolka, která ve standardní verzi vypadala jako okřídlený kůň. Jeho vynálezce, Gaetano Brianza, uspořádal v květnu 1819 prezentaci v milánském divadle Santa Radegonda a předal veřejnosti báseň s názvem El gran cavall meccanegh (Velký mechanický kůň). Vystavený exemplář ve tvaru okřídleného draka je jedním z originálních modelů, které Brianza postavil. Křídla jsou vlastně dvě ruční páky, které generují pohyb; když jsou tlačeny v opačném směru, tříkolka jede dozadu. Řízení se ovládá nohama. K zabrzdění vozidla stačí zastavení křídel.

The Velocimano video ZDE

281/C. The velocimano