Michaux - Nové otázky a odpovědi

Robert Štěrba : „Počátek výroby kol – historie firem Michaux a Compagnie Parisienne – nové otázky a odpovědi“

Originální text připravený pro: XXIII. Intenational Cycling History Conference

Roeselare, Belgie 24.-26. květen 2012

Michaux - Nové otázky 1

 Dámy a pánové dobrý den. Jsem velmi šťastný, že jsem tady a že mohu přednést několik nových poznatků ze začátku vývoje jízdního kola, na kterých jsem se osobně podílel. Zároveň se chci domluvit na situaci, kdy někdo neporozumí mému výkladu, nebo nějaké části. Nastane-li tato situace, tak mě prosím okamžitě zastavte a ptejte se. Rád vše vysvětlím a okomentuji.

Moje přednáška se jmenuje „Počátek výroby kol – historie firem Michaux a Compagnie Parisienne – nové otázky a odpovědi“ možná odpovědi a otázky – opačné pořadí - by bylo lepší neb těch otázek bude určitě více. O historii firem Michaux a Compagnie Parisienne toho bylo napsáno a řečeno hodně. Velké poděkování patří pro pány Keizo Kobaiashi, David Herlihy, Nick Clayton, Claude Reynard a dalším za obrovskou práci, kterou v minulosti odvedli. Tito pánové jsou pro mě velcí učitelé. Nebudu opakovat jejich poznatky, jen chci velmi rychle připomenout souhrnný přehled historického vývoje firem Michaux a Compagnie Parisienne, neb během přednášky nám tento přehled pomůže lépe porozumět problematice, o které budeme hovořit. Nick Clayton napsal velmi perfektní článek pro anglický časopis Boneshaker. Bylo to před pár lety. Poměrně výrazně upozornil na chyby sběratelů a badatelů, kteří chybně datují a označují stoje a důrazně upozornil na fakt, že firmy Michaux a Compagnie Parisienne jsou dvě rozdílné firmy. To je 100 procentní fakt a pravda.

Michaux velocipéd, Paříž, Francie – okolo 1868

Michaux velocipéd, Paříž, Francie – okolo 1868

Michaux & Cie. velocipéd, Paříž, Francie – 1868/69

Michaux & Cie.(výr. číslo 1382), Paříž, Francie – 1868/69

Cie Parisienne velocipéd, Paris, Francie – okolo 1870

Cie Parisienne velocipéd, Paris, Francie – okolo 1870

Cie Parisienne velocipéd, Paris, Francie – po roce 1870

Cie Parisienne velocipéd, Paris, Francie – po roce 1870

Zároveň je třeba si připomínat, že obě firmy byly v určitém čase velmi propojené přes jejich vlastníky. Osobně se domnívám, že Pierre Michaux by možná nebyl tak známý jako dnes je nebýt pomoci bratrů Oliviérových. Zároveň to samé platí na druhé straně a bratři Oliviérové (majitelé a zakladatelé Compagnie Parisienne) by možná nedosáhli takových úspěchů v podnikání s velocipédy, pokud by zprvu nespolupracovali právě s Michauxem.

Podívejme se na malý přehled.

Michaux - Nové otázky 2

Vlevo je časová osa. Uprostřed názvy firem s přesným časovým zařazením a vpravo jsou vlastníci firem. Zde je právě vidět prolínání vlivu a financí bratří Oliviérů do firmy Michaux. Pouze tato první firma byla do září 1867 řízena pouze Pierem Michauxem. Firma č. 2 – jak víme, a je prokázáno, že v této době Michaux přijal půjčku od bratrů Oliviérových. Firma č. 3 – v tomto období spolupráce pokračovala a vyústila 7. května 1868 založením společné firmy Michaux and Cie. Podíl bratrů Oliviérových byl 69 procent. Spolupráce trvala asi rok a skončila velkým soudním sporem, který měl několik stání a byl poměrně komplikovaný. V dubnu 1869 začal Michaux podnikat pod hlavičkou firmy Michaux and Cie Inventeur  a později Michaux Pere and Cie. Ve stejnou dobu bratři Oliérové založili Compagnie Parisienne. Prusko-Francouzská válka zkomplikovala situaci ve výrobě velocipédů, ale bratři Oliviérové po válce opět otevřeli svoje závody a ve výrobě pokračovali. Michaux už ne. Všimněte si tohoto období (druhá polovina roku 1869). Zde nemáme žádné spolehlivé informace o Pierovi Michauxovi. Část období podnikal jako Michaux and Cie Inventeur  a později jako Michaux Pere and Cie. Během tohoto období byl v soudním sporu a na nějaký čas ho soud omezoval v podnikání. Podnikal částečně protizákonně a zřejmě se snažil kontaktovat nové dodavatele a spolupracovníky. Právě toto období je plné nejasností a právě o tomto období budeme ještě hovořit. Tolik malý přehled a můžeme postoupit dále.

Na obrázcích jsou jednotlivé stránky katalogu firmy Cie Parisienne, který byl nabízený na TCA akci v Anglii před několika lety.

Michaux - Nové otázky 3

 Není datovaný, ale podle konstrukcí velocipedů lze odhadnout na pozdější období. Podařilo se mi tento katalog koupit. Byl pochopitelně velmi drahý. Všichni mi říkali: “Ty jsi blázen – moc peněz“ a moje odpověď byla jednoduchá. „ Cítím, že tam budou pro mě důležité informace.“

Uplynuly dva tři roky a kamarád mi poslal několik fotografií velocipédu na prodej. Toto jsou autentické obrázky, které jsem obdržel.

Michaux - Nové otázky 4

 Originální lak, červené linky, velmi hezký stav a štítek Cie Parisienne. Dívám se na detaily a jsem překvapen. Mnoho detailů je naprosto odlišných od ostatních velocipedů Cie Parisienne. Rám, ložiska předního kola, uchycení pedálů, kliky, hovítka…. To jsem nikdy neviděl. Jsem zmatený. Co ovšem ten štítek. Je to originál nebo ne? Porovnejme tedy klíčové detaily: Vždy horní části je obrázku je original velociped Compagnie Parisienne  a v dolní části detail stroje o kterém mluvíme:

Michaux - Nové otázky 5

 a) rám kola- všechny Cie Parisienne mají profil kosočtverce, zde je profil obdélníku. Naprosto jiný tvar a navíc velmi hrubé.

 b) ložiska předního kola – všechny Cie Parisienne mají velmi propracované ložiska, kde lze seřizovat vůle. Zde je primitivní jednoduchý typ ložisek používaný v začátcích výroby velocipedů.

 c) kliky – zde je jen jednoduchý profil bez možnosti posunování pedálu podle délky nohy jezdce.

d) pedály – jsou pevně připevněné ke klice. Cie Parisienne nikdy nepoužila podobný systém.

 e) hovítka – opět odlišný tvar s nějakým zesílením, to jsem nikdy neviděl.

Nevím co si o tom mám myslet. Poslal jsem fotografie několika kamarádům a tázal se na jejich názor. Porovnali detaily stejně jako já jejich odpovědi se shodovali. Všichni napsali: Kopie, falsifikát, nezajímavé, není to Cie Parisienne. Ptal jsem se znovu a stále se jen opakovalo: Kopie, falsifikát, nezajímavé, není to Cie Parisienne.

Podívejme se ještě jednou na katalog. Poslední strana katalogu. To nejlepší na konec.

Michaux - Nové otázky 6

Model SERVICE. „Service“ je myšleno model pro servis - službu, pro poštu, armádu, policii, pro kurýrní služby. Výrobce se snažil nabídnout velociped pro širší komerční použití. Snažil se vyrobit levnější model, který by zároveň byl odolnější hrubějšímu zacházení. Všechny detaily jsou stejné jako na fotografiích velocipedu. Tak znovu otázka. Je to originál nebo kopie? Je to jasné: Naprostý originál. Ano katalog skutečně skrýval velmi cenné informace. Podívejme se na několik detailů v porovnání s katalogem:

Michaux - Nové otázky 7

 

Rám, ložiska, napojení zadních vidlice, hovítka, kliky, pedály.

Dnes známe a máme v databázi zhruba 60 velocipedů Michaux a 40 Cie Parisienne. Víme o dalších, ale tyto zatím nebyly detailně prozkoumány. Známe tedy zhruba 100 velmi vzácných strojů vyrobených Michauxem a Compagnie Parisienne. 100 strojů standardní konstrukce. Vy se díváte na model SERVICE – ten je pouze jeden. Jediný známý a dochovaný stroj. Navíc v naprosto původním stavu.

Michaux - Nové otázky 8

Na začátku jsem říkal otázky a odpovědi, takže tady je odpověď. Model SERVICE je jedna další vyřešená odpověď do počátku historie jízdního kola. Rovněž musím také připomenout, že pokud budeme říkat „kopie, falsifikát, nezajímavé nebo není to Cie Parisienne a podobně“ – buďme velmi opatrní. Buďme všichni velmi opatrní – „Service“ od Cie Parisienne je důkazem, proč toto říkám.

Druhá část:

Zde budou ty otázky a otazníky. Budeme mluvit o stejných firmách, ale o jiném stroji. Podívejte se na obrázky.

A.Michaux velocipéd, Paříž, Francie – okolo 1870

Opět neznámý velociped a tentokráte krásný stroj v originálním stavu. Na první pohled řekneme: „Michaux velociped“. Ano nebo ne? Jedno je jisté. Originální stav, původní barva i linky na rámu i kolech. Původ Francie. Ano řekl jsem: „Na první pohled“. Víme ovšem, že první a rychlý pohled není to správné řešení. Podívejme se jednotlivé detaily a zde začneme pomalu pochybovat.  Připravil jsem tyto dvojité fotografie, aby lépe vynikly rozdíly v detailech. V horní části je vždy original Michaux velociped a ve spodní části detail stroje o kterém mluvíme.

Michaux - Nové otázky 9

   

Tak postupně: uchycení kliky k ose předního kola, spojení podpěr sedlové pružiny, hlava rámu, rám kola (zeslabení a profil), spojení rámu s vidlicí, drobné odlišnosti na profilu sedlové pružiny, sedlo. Na posledním detailu vidíte originální číslici, která je aplikována přes originální lak. Pravděpodobně se jedná o číslo z nějaké půjčovny nebo jízdárny. Místa kde se vyučovalo jízdu na kole. Takové půjčovna měly velké firmy, byla to pro ně dobrá reklama. Můžeme tedy udělat jednoduchý závěr. Jde to velociped vyrobený velkou firmou, není to ale Michaux nebo Cie Parisienne. Teď dávejte pozor, prosím. Poslední fotografie a detail štítku.

 

Michaux - Nové otázky 10

 

A.Michaux Paris – tak a co teď? Co si o tom myslet? Hlavní problém je v písmenu „A“. Ani jméno Pierra Michauxe ani nikoho z jeho rodiny ani nikdo z jeho dětí nemá ve jménu písmeno „A“. Na plátně vidíte všechny děti Pierra Michauxe. Měl jich celkem osm. Žádné jméno nezačíná písmenem „A“.

Než uděláme nebo vyslovíme názor prosím ještě o chvilku pozornosti. Toto není jediný stroj s odlišnými detaily. Možná nejznámější je ve Walesu v Národním muzeu v Landrindon Wells.

Michaux - Nové otázky 11

Napojení rámu na vidlici je velmi podobné tomuto žlutému stroji A. Michaux. Doposud byl tento stroj označován jako Michaux, který prošel přestavbou nebo je asi po velké opravě. Část je originální a část pochází z jiného stroje. Možná ano, možná ne.

Velmi podobný stroj najdeme v Technickém muzeu ve Vídni. Štítek Michaux, ale mnoho detailů trochu odlišných.

Michaux - Nové otázky 12

Tak a tady je další stroj. Privátní sbírka v Belgii. Detailně jsme stroj studovali. Měli jsme čas ho prohlídnout a zdokumentovat.  Štítek Michaux Inventeur, všechny detaily jsou v pořádku, ovšem chybí výrobní číslo.

Michaux - Nové otázky 13

Všechny známé stroje jsou pečlivě číslovány. Zde ne. Proč? Podívejme se opět na časový přehled, jak a v kterých letech Michaux vyráběl velocipédy.

Michaux - Nové otázky 2

Toto období, kdy byl Michaux v soudním sporu v roce 1869 je velmi klíčové pro tyto stroje. V tomto období byl vyroben i tento velociped bez výrobního čísla. Proč? Michaux se snažil vyhnout evidenci, placení daní a možná i některému nařízení nebo omezení soudem. Snažil se vyhnout pozornosti, ale chtěl vyrábět a udržet si zákazníky. Možná hledal nové subdodavatele, možná hledal nové spolupracovníky, možná některé díly kupoval, nebo si je nechal vyrábět. Možná spolupracoval s dalšími výrobci.

Další fotografie a další velociped. Na štítku je Michaux Inventeur, ale vyryto do štítku „Pere“.

Michaux - Nové otázky 15

Proč? Vyrobit štítek je přeci velmi malá položka proti celému kolu. Měl Michaux problémy s výrobou, nebo financemi? Měl problémy s dodavateli a jeho partnery. A zde další stroj.

Michaux - Nové otázky 16

 Ve 100 procentech stejné všechny detaily. Žádný štítek, žádné díry po štítku, žádné výrobní číslo. Je to kopie. Proč? Kopie čeho? Proč okolo roku 1870 vyrábět kopii slavného výrobce? Proč by byl vyroben jeden nebo více strojů mimo evidenci? Bez onačení. To by nesloužilo k reklamě. A Pierre Michaux pracoval s reklamou a propagoval svoje jméno velmi často a dobře.

 Jisté je jedno. Stále se snažil silně propagovat svoje jméno. Vždyť i jeho poslední firma nesla jméno Michaux Pere – pochopitelně jeho vlastní jméno. Podívejte na tabulku i bratři Oliviérové použili i když víme, že trochu nešťastně jméno Michaux v názvu své firmy. Neměli ho rádi, soudili se s ním, ale použili jeho jméno. Jeho jméno byl pojem.  Michaux byl a je pojem.

Tak a zpátky k našemu velocipedu A. Michaux:

Michaux - Nové otázky 17

Závěr:

-          Jedna z cest kde hledat původ velocipedu A. Michaux je právě toto období. V tento moment pro to nemáme žádné důkazy.

-          Nebo naprosto opačný pohled, kdy se nějaký jiný výrobce snažil vyžít slavného jména Michaux pro snadnější prodej jeho výrobků. Písmeno A. pak mělo pouze pomoci se vyhnout případným sporům o použití jména či značky. Toto je pouhá hypotéza, pouhý nápad.

Závěrem chci jen připomenout, že otázek je stále hodně a čeká nás jistě ještě hodně práce a zároveň i hodně překvapení. Postupujme krok po kroku a pomalu skládejme mozaiku počátku historie jízdního kola.

Děkuji za pozornost.