ČKV 1880 – výjezdní zasedání 2024

Nejstarší cyklistický klub v Čechách – Český klub velocipedistů 1880 se sejde vždy počátkem roku k výroční schůzi. Tentokráte to bylo spojeno s výjezdním zasedáním na Moravu a  více jak deseti zastávkami což z výletu udělalo neuvěřitelný badatelský zážitek.

ČKV 1880 2024

DEN 1 – PŘÍJEZD NA MORAVU

První zastávka byla napůl neoficiální. Návštěva privátní sbírky kamaráda PB a jeho přátelské přijetí bylo velmi příjemné.

První stop

DEN 2 – DVĚ MUZEA A KLUBOVÁ SCHŮZE

Hned po ránu nás čekala velká porce překvapení. Řada kamarádů v Žamberku již byla ale to co tam vybudovali za posledních několik měsíců nás doslova položilo na kolena.

Muzeum starých strojů a technologií – Žamberk 

Muzeum starých strojů a technologií vzniklo v Žamberku v areálu původní textilní továrny Vonwiller. Můžete si zde prohlédnout desítky historických parních strojů, lokomotiv, stabilních motorů, automobilových veteránů, motocyklů a několik jízdních kol a především dílenské dobové zařízení.

Muzeum postupně otevírá jednotlivé expozice, se zaměřením na různá odvětví historické techniky a jejího vývoje.  Expozice jsou veřejnosti přístupné v termínech pořádaných akcí a mimo tyto dny po předchozí telefonické domluvě.

Jediné co nám v Žamberku chybělo je pořádná expozice historických kol. Na tu se tady čeká a jak sami píšou: „Pokud je vám tato oblast blízká, uvítáme spolupráci s vámi na libovolné úrovni od externích podporovatelů až po nové členy.“ Tak snad brzy….

Adresa: Betlém 506, 564 01 Žamberk, Czech Republic

Kontakt: https://www.starestroje.eu

330/A - Muzeum starých strojů Žamberk

Tématické akce

Vždy několikráte do roka většina exponátů ožije a to je pak teprve zážitek!

Termíny akcí: https://www.starestroje.eu/tematicke-akce

330/B - Tématické akce Žamberk

Dobré jídlo a pití je součást výletů. Cestou do Olomouce nemohly chybět olomoucké tvarůžky a slivovice!

Olomoucké tvarůžky k obědu

Veteran Arena Muzeum historických automobilů v Olomouci

Moderní a velkorysé muzeum vás přenese se do pozoruhodného období, ve kterém design aut nebyl svázán dnešními přísnými zákony a nařízeními. V meziválečném období byli konstruktéři spíše umělci, kteří měli naprosto volné ruce, a ideální tvary vozu se teprve hledaly.

Srdcem sbírky jsou automobily československé výroby, zejména Tatra, Praga, Aero, Škoda, Jawa a Walter. Najdete u nás také největší ucelenou sbírku prostějovské značky Wikov. Milovníci historických motocyklů se mohou těšit na značky Jawa, Praga, ČZ, Breitfeld & Daněk, Čechie-Böhmerland a Indian. Ze zahraničních motocyklů návštěvníci nově uvidí na čtyři desítky anglických podrámových strojů v původním stavu.

MEZI NEJVĚTŠÍ UNIKÁTY PATŘÍ:

  • Wikov 35 „Kapka“, první československý aerodynamický vůz
  • Praga Grand Jana Masaryka, prvorepublikového velvyslance ve Velké Británii
  • Z5 Express (karoserie Plachý), nejluxusnější auto vyrobené Zbrojovkou Brno
  • Tatra 17 Sport (vodou chlazená sportovní Tatra)
  • Praga Golden (luxusní limuzína)
  • Z4 Kabriolet (karoserie Dostál)

Adresa: Sladoní 103, 799 00 Olomouc 9 Pavlovičky

Kontakt:  https://www.veteranarena.cz/cs/

331/A - Veteran Arena Olomouc

Wikov 35 „Kapka“, první československý aerodynamický vůz

331/B - Wikov 35 “Drop”

Výroční schůze klubu.

Ten hlavní důvod výletu na Moravu. Hezké prostředí hospůdky Plan B a noční Olomouc byly tím pravým.

Klub ČKV 1880 a Plan B

DEN 3 – HLAVNÍ DEN aneb OD KOČÁRŮ AŽ PO TITANOVÉ SPECIÁLY

Muzeum kočárů, Čechy pod Kosířem

V muzeu se vám představí ojedinělá a největší sbírka historických kočárů, saní a luceren.

Muzeum historických kočárů se nachází v obci Čechy pod Kosířem v Olomouckém kraji. Zakladatelem a ředitelem muzea je sběratel a restaurátor Václav Obr. Posláním muzea je shromažďování a prezentace sbírek předmětů souvisejících s kočáry, propagace řemeslné práce předků široké veřejnosti a záchrana kulturního dědictví.

 Adresa: Náměstí Svobody 307,  798 58 Čechy pod Kosířem

Kontakt: https://www.historickekocary.cz

332/A - Muzeum kočárů, Čechy pod Kosířem

Josefkol 2024 (letos v termínu 20. a 21.7.2024)

Josefkol je nenapodobitelná akce, která představuje dávná řemesla při stavbě kočárů, historii stavitelství a stavitelů kočárů, záchranu a restaurování kočárů, používání kočárů v dávných dobách i dnes, spojení člověka s přírodou s odkazem na chov a výcvik kočárových koní, móda a etiketa při provozování historických kočárů.

Výjimečností akce je prezentace partnerů na této slavnosti slovem a představením praporů s logem organizace, ale i umístění loga na plakátu v různých jazykových mutacích rozesílaných do některých zemí Evropy. Propojení stránek spolupracujících organizací prolinkem loga Muzeum kočárů a generálního partnera kterým je Olomoucký kraj, dále Vlastivědného muzea v Olomouci a zámku v Čechách pod Kosířem a dalšími.

Nejlepší řemeslníci České republiky, kteří se podílí na této prestižní akci Josefkol, také spolupracují na restaurování historických kočárů již přes 20 let. Na určených stanovištích předvádí ukázky prací a zpracování různých materiálů, dřevo, železo, sklo, textil, kůže, proutí atd. Někteří jsou i s titulem “Nositel tradice“ uděleným Ministerstvem kultury ČR.

Na akci se také prezentují mistři opratí koňských spřežení, kaskadéři, mladí sportovci, umělci a muzikanti státních i soukromích organizací.

Jsou také představovány z celé ČR různá plemena koní, tažné těžké do lesa a na pole, jezdecké, pro děti, ale i kočárové.

Za posledních několik ročníků je tato akce Josefkol vyzdvižena referencemi, děkovnými a pochvalnými dopisy mnohých občanů a ohodnocena širokou veřejností jako AKCE ROKU ČESKÉ REPUBLIKY.

332/B - Josefkol, Čechy pod Kosířem

Více foto Josefkol 2022:  https://eu.zonerama.com/StanaSlovakova/Album/8709833

Muzeum veteránů - Slatinice

V renovovaném statku z roku 1850 v lázeňské obci Slatinice v Olomouckém kraji najdete historii, relaxaci, sport, zábavu i poznání. Na ploše 400 m2 najdete sbírku starých automobilů a motocyklů (Mercedes Benz, BMW, KdF) a několik kol převážně z 30 let minulého století a množství dobových artefaktů.

Adresa: Slatinice 2, 783 42 Slatinice

Kontakt: https://www.veteranmuseum.cz

333 - Muzeum veteránů - Slatinice

Setkání ve Vyškově

Kola & lyže Usnul zná na Moravě každý cyklista. Setkání s kamarádem Luďkem Usnulem, majitelem obchodu a zapáleným cyklistou přímo vybízelo ke krásně strávenému času. Potkali jsme se i s Ladou Kozlíkovou (pro ty co nestačili počítat její výsledky: Mistryně světa a 46 násobná mistryně České republiky) a obdivovali i po letech její titanová kola.

Zajímavá byla i konzultace s výrobcem českých diskových kol a loukotí Josefem Bayerem: „Roberte, díky že naše karbony ještě žijí ve sbírkách. Jen technické doplnění: Loukoť na fotce je obráceně nasazená. Nejmenší odpor mají opačně. Testovali jsme a výsledek zkoušky v leteckém tunel mluví jasně. Odtoková hrana loukotě má větší odpor než náběhová.“

Kola & lyže Usnul - Vyškov

Baťův institut – galerie a muzeum, Zlín

Baťa, též Baťovy závody, je název velké české (původně československé) obuvnické firmy, kterou založili sourozenci Anna, Antonín a Tomáš Baťové ve Zlíně 1894. Anna až do svého sňatku v roce 1898 a odchodu z firmy, bratrům pomáhala a vedla i účetnictví firmy, její mladší bratr Antonín, na kterého byla vydaná živnost pod jménem "Antonín Baťa", v roce 1908 zemřel. Nejmladší bratr Tomáš pak pokračoval v postupném rozvoji firmy, která nesla až do změny právní subjektivity v roce 1931 jména obou bratrů T & A Baťa. Nový název firmy byl "BAŤA, akciová společnost". Od roku 1932, po tragické smrti Tomáše Bati, jednoho ze zakladatelů firmy, na základě dědičské smlouvy, převzal veškerý majetek firmy Jan Antonín Baťa. 

Adresa: Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín 1

Kontakt: https://www.muzeum-zlin.cz//

335 - Baťův institut, Zlín

Baťa katalog cca 1935/36

Baťa katalog

MAS katalog

MAS katalog

Baťa záruční list 1937

Záruční list 1937

Večerní Zlín

Ani celodenní program, ani pozdní večer nás nezastavil a strávili jsme pár hodin ve společnosti kamaráda a sběratele sportovních kol Reného Sedláře. Toho si řada lidí dnes spojuje s jeho úspěšnou akcí a výstavou STROJE ČASU.

Jedna část debaty se točila okolo kol CAMPIONE a dokonce jsme se spojili s jejich tvůrcem Romanem Čermákem.

Zlín a závodní kola

DEN 4 – DALŠÍ DEN NA PLNÝ PLYN

Moto Veteran muzeum - Kolonial a vila Adler, Uherský Ostroh

Expozice s rozsáhlým sbírkovým fondem z oblasti motorismu, obchodu, živnostia řemesel (jednu z největších svého druhu v ČR). Stovky exponátů na ploše cca 1000 m2v místnostech funkcionalistického obchodního domu Adler z roku 1936.

MOTO, VELO, AUTO – kolekce téměř 40 historických motocyklů značek Čechie-Böhmerland, Praga,ČZ, JAWA, Indian, Harley-Davidson apod., jízdní kola, zařízení starých dílen, reklamní cedule,dětské hračky, technické unikáty, starožitnosti a kuriozity.

Ukázky zařízení několika živností jakoje koloniál, pivovarská hospoda, mechanická dílna, fotograf, hodinářství, lékárna, trafika apod.

Adresa: Kostelní 153, 687 24 Uherský Ostroh

Kontakt: https://www.muzeum-ostroh.cz

336 - Moto Veteran muzeum – Uherský Ostroh

Zdeněk Měsíček – výroba vysokých kol

Kamarád a dnes velmi zkušený výrobce replik vysokých kol a zkušený renovátor historických kol nás velmi ocotně a podobně provedl dílnami a vysvětlil všechny procesy výroby.

Adresa: Čeloznice 145, 696 51 Čeloznice

Kontakt: https://www.mesicek.cz/index.php?lang=cz

Zdeněk Měsíček Company

Muzeum panská sýpka – Brtnice

Jízdní kola a šicí stroje – to vždy byla klasická symbióza v mnoha obchodech. Stejné spojení najdete i v Brtnici. Kola pochází z rodinného majetku původních majitelů zámku.

Adresa: Horní město, 588 32 Brtnice

Kontakt: https://www.brtnice.cz/panska-sypka/d-132048

337 - Sýpka Brtnice