O BI(CZ)YCLE COLLECTION

„Biczycle collection“ má mnoho významů. Pod jedním z nich najdeme nezávislé a neorganizované společenství přátel a obdivovatelů historických kol. Společenství s rozdílným věkem, vzděláním i zápalem pro sbírky a badatelství. Především však s rozdílnými profesemi, které se však vždy nějakým způsobem potkávají či překrývají s jízdními koly.

Na našem webu najdete tři základní směry informací:

  • Obecné informace o muzeích, sbírkách, akcích a technice historických kol zvláště
  • Odborné články o historii kola
  • Nabídky jednotlivých služeb určených komukoli kdo má o ně zájem
  • Výběr sběratelských předmětů určených k prodeji

O nás

O firmě Robert Štěrba

„Nebývá zvykem, aby vstupní stánku webové prezentace psal novinář. Asi si logicky položíte otázku - proč? Proč má nezávislý novinář specializovaného cyklistického časopisu psát o jednom pražském obchodě s jízdními koly? - ačkoli je třeba dodat, že Štěrba je i značka zakázkových silničních speciálů.

Odpověď na tuto otázku je zcela prostá a jednoduchá - protože o to byla naše redakce požádána. Přesto tak činíme velmi rádi. Robert Štěrba zakladatel a majitel firmy, je bezesporu jednou z nejzajímavějších postav ve své branži, svojí filosofií a charismatem ovlivnil zrod a vývoj trhu s jízdními koly u nás. Jeho životní osud zní jako hodně zajímavý příběh a určitě stojí za pozornost.

Ti, kdo se v cyklistice pohybují trochu déle, Roberta znají velice dobře. Někdy v 80tých letech patřil k našim nejlepším závodníkům. Je pětinásobným mistrem republiky a bronzovým medailistou z mistrovství světa na dráze. Závodil v týmu Dukly Praha, kde pod vedením trenéra Vršeckého dosáhla titulů světových šampionů celá řada vynikajících závodníků jako Trčka, Soukup, Černý nebo Buchta. Nakonec z pražské Dukly se rekrutuje mnoho dalších postav českého velobyznysu - Vokolek, Bareš, Pek, "Toďa"Černý, Konárek a další. V tomto klubu působila také polovina z naší redakční čtveřice. Ke konci své závodní činnosti jezdí na vlastí pěst kvůli názorovým rozdílům s vedením Dukly i reprezentace. Jeden rok pracuje jako číšník v pohostinství, pak se opět vrací k závodní cyklistice a dokonce až do státní reprezentace.

Po ukončení své aktivní kariéry se Robert Štěrba nějaký čas protlouká jako mechanik reprezentace. Když se s blížícím pádem komunistické totality zvyšují možnosti vycestování, nelení a odjíždí za lukrativnější prací a novými zkušenostmi do zahraničí. Potkává se s Bobem Štíchou, který je jedním z nejslavnějších konstruktérů kol na světě a má svoji firmu a značku ve Švýcarsku. Posléze nastupuje u firmy Molk - Stans u Lucernu, kde se učí zakázkové ruční výrobě závodních speciálů. Již po krátké době je mu svěřena celá část výroby rámů. Sám stavěl například dráhový speciál pro jednu z největších postav dráhové cyklistiky, mistra světa Švýcara Urse Freulera. Učí se zde rámy nejen letovat, ale i opracovávat, lakovat a designovat vůbec. Jeho učitelem a lakýrnickým mistrem je přitom člověk, který dnes "stříká"rámy pro Colnago. V těchto revolučních časech získává též cenné zkušenosti v podnikatelském know-how. Je nasnadě, že po návratu do Čech zakládá vlastní značku a začíná stavět kola pod vlastním jménem. Jeho dílna je v suterénu jednoho rodinného domu v Praze v Podolí. Přestože pracuje zásadně sám, brzy získává vynikající jméno, jak mezi závodníky, tak i zkušenými zájmovými jezdci, a jeho kola jsou dodnes pojmem a synonymem špičkové kvality.

Dílny